BRINETE O ZDRAVLJU VAŠEG DJETETA?
POTREBNIJI SMO VAM NEGO ŠTO MISLITE
Ako ste iskreni, svoje auto („stroj“ / „mašinu“) uvijek vozite u najbolji, ovlašteni servis, redovno ga servisirate, vodite računa da je motor ispravan, da su kočnice ispravne, da su gume najbolje. Cijena, u pravilu, nije bitna. Ako nešto treba mijenjati, uvijek stavljate original zamjenske dijelove. Pitanje: Da li jednaku brigu vodite o tijelu svog djeteta? Za tu „mašinu“ nema rezervnih dijelova. Vodite računa o svojoj djeci, barem toliko koliko vodite računa o svom autu. Auto ćete svakako nekada zamijeniti... A djeca će vam biti doživotno zahvalna ...
PROBLEM
Sjedenje / manjak kretanja
Opštepoznata je činjenica da danas svi, a naročito djeca, previše sjedimo i premalo se krećemo. Djeca sjede za vrijeme obroka, sjede u školi, sjede kada rade zadaću. Djeca sjede i kada se igraju na telefonima ili računarima ili kada gledaju televiziju. Dok sjede, zbog nefunkcionalnosti tijela vrlo često ne sjede pravilno, pogrbljena su, glava im je nagnuta prema naprijed. U nedostatku kvalitetnog kretanja, sve ovo dovodi do lošeg držanja sveukupno, a zatim i do deformiteta kičme i drugih problema u razvoju djeteta.
PROBLEM
Specijalizacija u sportu
Bez dileme, svaki roditelj želi ono najbolje za svoje dijete. To, između ostalog, podrazumijeva da svoju djecu potičete da se bave različitim sportovima, i to već od 4., 5., ili 6. godine, u pravilu preferirajući jednu vrstu sporta (rana specijalizacija). I dok su pozitivni efekti bavljenja sportom apsolutno nesporni, kako u pogledu optimalnog fizičkog razvoja, tako i u pogledu formiranja psiho-socijalnih crta ličnosti, naučno je dokazano da greške u pristupu treningu (koje se ogledaju u tome da se prerano trenira previše, prečesto i preintenzivno), dovode do brojnih zdravstvenih problema, koji se odražavaju na odstupanje od optimalnog razvoja djeteta.
PROBLEM
Povrede
Bolovi ili povrede (vratni dio kičme, ramena, leđa, prepone, zadnje lože, koljena, skočni zglobovi), se najčešće pravdaju razlozima tipa „naglo je izrastao“, „ima skakačko koljeno“, „promjena podloge na treningu“, itd. U suštini, radi se o tome da se prave greške u trenažnom procesu u vrlo važnim razvojnim fazama u životu djeteta, što može uzrokovati dugoročne i vrlo štetne posljedice. Roditelji imaju ključnu ulogu u brizi o djeci, kada su još mala. Ta briga ne prestaje kada postaju teen-ageri. Naročito ukoliko se djeca bave sportom.
ŠTA KAŽU RODITELJI
„Obje moje kćerke, koje se bave ritmičkom gimnastikom, treniraju u PFHSC trening centru. Kao roditelj, prezadovoljna sam pristupom trenera i brigom o djeci, koja prevazilazi uobičajenu i očekivanu brigu tokom samog treninga. Djeca su prezadovoljna treninzima, a i rezultati su sve bolji.“
Asima Mujačić, roditelj
„Ono što posebno oduševljava jeste da trener Adnan, sa svojim timom, koristi apsolutno svaku priliku, svaki trening, da sa mladim osobama, koje se ne bave nikakvim sportom, rade sa jednakom pažnjom kao da su svi vrhunski sportisti.“
Amir Softić, roditelj
„Kada sam vidio koliko je moja kćerka, koja inače trenira tenis, zavoljela treninge snage i kondicije, bilo mi je jasno da je pristup koji treneri u PFHSC trening centru imaju zaista poseban.“
Edin Đonko, roditelj
„Pažnja, znanje i posvećenost koju treneri u PFHSC trening centru imaju u radu sa djecom je apsolutno neprevaziđena i nenadmašiva.“
Šejla Habibović, roditelj
„Moj sin trenira hokej, a u PFHSC smo došli jer su se počele pojavljivati neke sitne povrede u predjelu kukova, koje ljekari nisu mogli objasniti. Brzina kojom su Adnan i Almir otkrili u čemu je problem, i brzina kojom su ekspresno taj problem i riješili je nevjerovatna.“
Adis Duhović, roditelj
Functional Training - Health and Wellness - Fitness and Rehabilitation