Šta je metabolička fleksibilnost?
Da bismo funkcionisali, mogli razmišljati, kretati se, raditi, neophodna nam je energija. Tijelo tu energiju dobiva kao rezultat rada metabolizma, u okviru kojeg se primarno sagorijevaju dvije vrste goriva: masti i ugljikohidrati. Smatra se da bi omjer u korištenju masti i ugljikohidrata tokom dana, za osobu sa normalnim aktivnostima i optimalno funkcionalnim metabolizmom, trebao biti 70% / 30%, u korist masti, kao primarnog izvora goriva. Drugim riječima, za naše tijelo je od velike važnosti da ima sposobnost da se prebaci između različitih izvora goriva (kao što su glukoza i masne kiseline) kao odgovor na promjene u nutritivnim i energetskim potrebama. Ta sposobnost tijela se naziva metabolička fleksibilnosti i predstavlja izuzetno važan aspekt metaboličkog zdravlja. Također, ona igra značajnu ulogu u upravljanju inzulinskom rezistencijom i dijabetesom tipa 2.
Zašto je važno imati metaboličku fleksibilnost?
Metabolička fleksibilnost je ključna za pacijente s inzulinskom rezistencijom i dijabetesom tipa 2 jer ova stanja karakterizira poremećen metabolizam glukoze i lipida. Kada neko ima smanjenu metaboličku fleksibilnost, to znači da se njegovo tijelo bori da efikasno prelazi između korištenja različitih izvora goriva (kao što su ugljikohidrati i masti) na osnovu potreba tijela.
Kada je metabolička fleksibilnost ugrožena kod inzulinsko rezistentnih ili dijabetičara, može se pojaviti nekoliko problema:
1. Poremećaj kontrole glukoze: Metabolička nefleksibilnost često rezultira smanjenom upotrebom glukoze kao izvora goriva, što dovodi do povišenih nivoa glukoze u krvi i loše kontrole glikemije. To može pogoršati inzulinsku rezistenciju i povećati rizik od komplikacija povezanih s dijabetesom.
2. Disregulirani metabolizam lipida: Neadekvatna metabolička fleksibilnost također može značiti da je tijelo manje efikasno u korištenju masti kao izvora energije. To može rezultirati visokim razinama lipida u cirkulaciji, kao što su trigliceridi i slobodne masne kiseline, što može doprinijeti razvoju kardiovaskularnih bolesti i drugih metaboličkih komplikacija.
3. Pojačani upalni procesi: Metabolička nefleksibilnost povezana je s kroničnom upalom niskog stupnja, koja je uobičajena karakteristika inzulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2. Ovo upalno stanje dodatno narušava metabolizam glukoze i lipida, pogoršavajući osnovnu metaboličku disfunkciju.
Poboljšanjem metaboličke fleksibilnosti kod ovih pacijenata, postaje moguće riješiti ove probleme i poboljšati cjelokupno metaboličko zdravlje. Povećanje sposobnosti tijela da efikasno prelazi između izvora goriva može pomoći u regulaciji nivoa glukoze u krvi, normalizaciji profila lipida, smanjenju upale i poboljšanju osjetljivosti na inzulin. Ovo u konačnici može dovesti do bolje kontrole glikemije, smanjenog rizika od komplikacija povezanih s dijabetesom i poboljšanih ukupnih zdravstvenih ishoda za osobe s inzulinskom rezistencijom i dijabetesom tipa 2.
Kako metaboličko testiranje može pomoći?
Kako bismo pomogli klijentima kojima je ustanovljena dijagnoza inzulinska rezistencija i dijabetes tip 2 da bolje razumiju svoje trenutne fiziološke potrebe, procijenili njihov rizik za razvoj metaboličkih poremećaja, te individualizirali njihov režim ishrane i treninga, i time im smanjili rizike od komplikacija i unaprijedili zdravlje, mi u PFHSC provodimo najsavremenija metabolička testiranja, koja predstavljaju zlatni standard.
Metaboličko testiranje, kao što je PNOE, može pružiti vrijedan uvid u metaboličko zdravlje pojedinca, uključujući njihovu metaboličku fleksibilnost. PNOE je tehnologija koja mjeri razmjenu respiratornih plinova tokom analize udisaja uz dah, što može pomoći u identifikaciji faktora koji utječu na metaboličku fleksibilnost.
Pomoću PNOE možete mjeriti varijable poput potrošnje kisika, proizvodnje ugljičnog dioksida i omjera respiratorne izmjene (RER). Ova mjerenja omogućavaju preciznije razumijevanje metaboličke stope osobe u mirovanju, iskorišćenja supstrata (ugljikohidrati naspram masti) i potrošnje energije. Procjenom važnih i relevantnih metaboličkih parametara i praćenjem promjena tokom vremena (retestiranja), PNOE može pomoći u određivanju metaboličke fleksibilnosti pojedinca i pruža vrijedne informacije o tome koliko efikasno tijelo prelazi između izvora goriva i pomaže u identifikaciji bilo kakvih oštećenja ili neravnoteže.
Koristeći ove podatke, mi dajemo personalizirane preporuke za poboljšanje metaboličke fleksibilnosti. Ove preporuke mogu uključivati specifične prilagodbe ishrane (uz savjete nutricioniste), intervencije vježbanja (uz kontinuirano praćenje rada kardiovaskularnog sistema tokom treninga i kontinuiranog praćenja glukoze prije, tokom i nakon treninga) i modifikacije načina života prilagođene potrebama pojedinca. Redovnim retestiranjam pratimo napredak i izvršavamo potrebne korekcije i prilagodbe smjernica, preporuka i instrukcija, kako bi se dodatno optimizirala metabolička fleksibilnost, smanjili rizici i unaprijedilo zdravlje.
Šta uraditi ako imate inzulinsku rezistenciju ili dijabetes tip 2?
Ukoliko vam je rečeno da imate metabolički sindrom, ili ste već razvili inzulinsku rezistenciju ili imate dijabetes tip 2 ili neki od simptoma, jedna od navažnijih stvari koju za sebe možete i trebate uraditi je da se podvrgnete metaboličkom testiranju. Na osnovu ovog testiranja, biće moguće utvrditi koji podsistemi u vašem tijelu (respiratorni, kardiovaskularni, ćelijski) mogu i trebaju da se unaprijede kako bi vaša metabolička fleksibilnost bila unaprjeđena. Uz bolju metaboličku fleksibilnost, i bolje razumijevanje vašeg tijela, biće mnogo lakše upravljati nivoom šećera u krvi, efikasnošću u sagorijevanju masti, držati kilažu pod kontrolom, i ostvariti brojne druge benefite za svoje zdravlje.
Ako trebate dodatne informacije ili želite zakazati termin za testiranje, možete to uraditi slanjem poruke putem naših društvenih mreža (@team_pfhsc).
Comments